sâmbătă, 21 iunie 2008

Papusile rusesti manjite oranj !

Sau lupta dintre olandezi si un olandez.

Chiar nu inteleg de ce Matriosca a fost inventie unor rusi, cand ei nu au nimic complicat.Li s-a spus sa castige Eurovision-ul si au mobilizat un sfert de continent pentru asta.Au crescut pretul la gaze,au chemat patinatorii si au inchis fabrici.Trebuie sa treaca mai departe la Euro si fac totul in acest sens.Au pus gazoane, au inchis autostrazi, au recreat papusile.

Se ia lectia ruseasca din acesta seara.12 cornere(cate nu a obtinut Romania in 3 meciuri, o bara. Argumentele lui Piturca cad.Olanda nu mai este viitoarea castigatoare europeana, contra unei tactici superofensive. Altfel spus Rusia facea presing in minutul 105, la 1-1, cum facea Romania cand era condusa cu 2-0.Era o varianta pe care o putea gandi si un elev de gimnaziu.

Kolodin(noul Sneider),Torbinsky, Pavlyuchenkho(noul Van Persie sau Zlatan Ibrahimovici ), Zhirkov(noul Robben).Dar parca Pavl. a avut picioarele mai lungi si Zh. o viteza in plus.
Pavlyuchenkho a inscris in stil nemtesc, iar Kolodin sigur avea un Kalasnikov in loc de picioare.

Ruuuuud a facut lucrul pentru care este platit. Parca a stat 2 reprize in tribuna si in minutul 84 a coborat pentru a indeplini o simpla formalitate, dupa o centrare de Play Station.,,Meseria lui e golul,, ,dupa spun comentatorii sau de aia de cheama ,,The scoring machine,,.

Asemenea meciuri (se) pot povesti.Numai ca rusii au fost clar peste mecanici.Fizic.Psihic.Viteza.Norocosi,inca din calificari.Apoi s-a facut dreptate cum rar e in fotbal.Un gol de sala si un gol al papusei blonde Arshavin.Cu gratia unui patinator.Nu a avut nevoie de note si a plecat in semifinale.Olanda nu a putut fi mecanica decat 3 meciuri.Suturile au fost dezarticulate, cu inaltimi prea inalte. O balerina stricata ce si-a pierdut talentul.

Care e culmea norocului? Hiddink sau Terim?
Hiddink stia toate atele, stia cat de apasat sa le joace si mai ales sa o faca repede. Este un manuitor de papusi international, de parca ar fi venit cu teatrul in Austria. El, globetroter-ul norocos.

27-24:suturi la poarta.Papusile au avut si picioare.Desi calcau pe varfuri au stiut sa cheltuiasa la maxim gratia lor.

Echipele care ofera emotii merg mai departe.Fotbalul sigur nu poate fi inteles.